Choď na obsah Choď na menu
 


Turistické objekty, ktoré sú v okoli:

Šimonka     

1092 m.n.m.

je najvyšší vrch Slanských vrchov, presnejšie podcelku Šimonka, na východnom Slovensku s nadmorskou výškou 1 092 m n. m. Z vrcholu je krásny panoramatický výhľad na sever, východ a západ. Z vrcholu vidno aj Vysoké Tatry a Kráľovu hoľu.

Vo vrcholovej časti rastie klimatický formovaný listnatý prales s viacerými zaujímavými prvkami. Je predmetom ochrany v Národnej prírodnej rezervácii Šimonka, ktorá zahŕňa vrcholové partie hory na ploche vyše 24 hektárov. Chránené sú najmä pralesovité porasty bučín, jedľových bučín a na balvanovitých sutinových svahoch i bučiny s javorom horským a jaseňom štíhlym. Veľkou vzácnosťou je oplietavá liana - zákonom chránený plamienok alpínsky, ktorý v rezervácii rastie na niekoľkých miestach. Na andezitovom vrchole Šimonky sa nachádza malá nezalesnená plocha s vystupujúcou skalkou, odkiaľ je vynikajúci výhľad.

Pohľad zo Šimonky na Oblík

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohľad zo Šimonky na Čiernu horu v lete

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohľad zo Šimonky na Čiernu horu v zimeObrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

  


 

 

Jaseňov hrebeň 

 

 jasenov-hreben-rot.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Čulkov

 Skalné útvary v SV časti Slanských vrchov rozkladajúce sa na dvoch bočných hrebeňoch - Jaseňový a Čulkov, oddelených potokom Čaklovec. NPR od roku 1980 o rozlohe 30 ha z dôvodu ochrany andezitových skalných brál, kamenných sutín a reliktnej flóry. Bralá sa nachádzajú vo výške 590 - 825 m, tvoria neprístupné izolované vežičky aj 10 m vysoké kolmé skalné steny. Vzácny a reliktný bylinný stupeň (áron alpínsky, tarica sklaná, murovník lekársky, mesačnica trváca, kostrava horská atď). Pekné výhľady na hlavný hrebeň (od Dubníka po Makovicu) aj okolie Zámutova a Nížinu. Prístup z Rudlova po cykloturistickej ceste alebo po zelenej turistickej značke na chatu Javorová a potom späť po cykloturistickej ceste. 

  Nadmorská výška 770 m.n.m.

GPS súradnice pre Čulkov: 48°55'29''N

                                        21°30'17'' E 

 Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ivanov vrch

  

813 m.n.m

Jeden z veľkého množstva cieľov turistov v Slanských vrchoch. Z vrcholu sú krásne výhľady na Praporec, Šimonku a Oblík.  

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 


 

Čierne skaly

Pamätníci si dodnes rozprávajú legendu o zbojníkovi menom Spado, ktorý zanechal v Čiernej skale vytesaný „Spadov znak“. Kto ho objaví, tomu ukáže miesto, kde zbojníci skryli nalúpené drahokamy.

 Obrázok 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázok     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 


 

Praporec

Veľmi pekná trasa vedie z Rudlova po zelenej značke okolo horárne Malina popri minerálnych prameňoch na Jasenie a ďalej k chate Javorová. Od chaty Javorovej vedie trasa strmým chodníkom na vrchol Praporca (961 m) s panoramatickými výhľadmi na Šimonku, Oblík a Ivanov vrch.

 


 

Chata Javorová

GPS súradnice: 48°56'29''N

                       21°30'9'' E 

Chata je dobrým miestom na oddych, opekanie  a úkrytom pred dažďom pri výstupoch na Praporec a Šimonku. Z Rudlova k nej vedie zelená značka.
Lesnícka chata sa stala veľmi dôležitým bodom počas 2. Svetovej vojny. Od apríla 1944 pôsobila z chaty partizánska skupina Pučkov vedená veliteľom nadporučíkom Stepanom Alexandrovičom Oštepkovom (krycím menom Pučkov). Poslaním skupiny bolo zorganizovať partizánsky oddiel, zachrániť politicky a rasovo prenasledovaných občanov, postupne likvidovať menšie skupiny nemeckých vojakov a vykonávať deštrukčnú činnosť. Skupina pozostávala z  24 sovietských vojakov, ktorí ušli zo zajatia.

  javorova-zima1.jpg

 

 

 

 

 

  

 


 

Krkavčia skala

   Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

 Molčanské skaly

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 


 

Zbojnícka miska

Verzia Rudlovčanov a pomenovanie kameňa Zbojnícka miska, hovorí o zbojníckej družine, ktorá tu vraj sídlila. Zbojníci údajne obrovskú misku používali ako ohnisko pri varení. Striehli na vozy naložené opálmi z neďalekých baní na Dubníku, ktoré sa tadiaľ vozili do západnej Európy (napr. do brusiarní v Amsterdame). Opál sa vozil z Dubníka cestou popri Zámutovskom potoku a to smerom na Rudlov a Hlinné, alebo na Zámutov smerom na Prešov. 

Diablovou - Čertovou misou nazývajú Zámutovčania kameň podľa rozprávky. V mise podľa nej varili čerti polievku zo zhnitého lístia a žiab, keď stavali most ponad Zámutovský potok, medzi Rudlovskými skalami a Rozsypanou skalou. Most nedostavali, pretože v Zámutove sa ozval prvý kohút. Čerti nestačili ani polievku zjesť.

Obe legendy sú pekné. Prvá má reálnejší základ. Zbojníci a zbehovia tu mali ideálne podmienky. V lesoch sa skrývali rebeli, napríklad po známom cholerovom povstaní v roku 1831. Druhú legendu o čertoch podporuje vytesaný trojlístok na boku balvana. Pripomína odtlacok nohy pravekého jaštera alebo chodidla čerta.

 Koho legenda o čertoch zaujala si môže prezriet miesta, ktoré chceli čerti spojiť mostom. Rudlovské skaly ležia na hrebeni západne od misy. Je to skalné mesto s vysokými vežami, ihlami a prevismi na mape označené ako Čulkov. Rozsýpaná skala je v údolí Zámutovskeho potoka, na jeho pravom brehu, na začiatku Bustovho dolu (na mape nezmyselne premenovaného na Brestovu dolinu). Na Rozsypanej skale sa nachádza množstvo na pohľad opracovaných kameňov pripomínajúcich tehly na stavbu. Ide o pozoruhodnú odlúčnost vykryštalizovaného andezitu.

 Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 PR Hlinianska jelšina

Obrázok Chránené územie sa nachádza v SV cípe Slanských vrchov, pozdĺž jedného z pravostranných prítokov Tople. Jedná sa o sústavu zamokrených terénnych depresií s prameniskami, na ktorých sa vyvinuli spoločenstvá jaseňových jelšín a vlhkých bučín. Jelša lepkavá tu vytvára zaujímavé tvary s barlovými koreňmi. V podraste nájdeme vlhkomilné druhy rastlín, najmä ostrice.